Yabancılar İçin Tapu Değerleme

Taksim Kurumsal Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.
1000

Yabancılar İçin Tapu Değerleme

2019/1 sayılı Genelge ile 4 Mart 2019 tarihinden itibaren alıcısı veya satıcısı yabancı olan tüm gayrimenkul satışlarında değerleme raporu alma zorunluluğu getirilmiştir. Bu tarihten itibaren yabancıların yalnızca Türk vatandaşlığı edinmek amacıyla satın aldığı gayrimenkuller için değil, yabancı gerçek kişilerin taraf olduğu tüm gayrimenkul satış işlemlerinde gayrimenkul değerleme raporu alınması zorunlu hale getirildi. 

Belirtmek gerekir ki bu zorunluluk, yalnızca alıcısı veya satıcısı yabancı gerçek kişi olan gayrimenkul satışlarını kapsamaktadır. Yabancı şirketlerin Türkiye’de gayrimenkul edinmeleri veya Türkiye’deki gayrimenkullerini satmaları durumunda değerleme yaptırmak yükümlülüğü en azından şu an için bulunmamaktadır.

Öte yandan bu zorunluluk henüz noterlerde yapılan satış vaadi sözleşmelerini kapsamamaktadır. Diğer bir deyişle, taraflarından biri yabancı olan satış vaadi sözleşmeleri bakımından gayrimenkul değerlemesi yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün yakın zamanda taraflarından biri yabancı olan satış vaadi sözleşmeleri bakımından da aynı zorunluluğu getireceği düşünülmektedir.

Değerleme Talep Formu

Değerleme yaptırmak istediğiniz gayrimenkule ait bilgileri aşağıdaki formu doldurarak bize iletebilirsiniz. Değerleme uzmanlarımız tarafından en kısa sürede aranacaksınız.Taksim Kurumsal Gayrimenkul Değerleme

Cevizli Mahallesi, Saraylar Caddesi
No:6 DAP Vazo Ofis İş Merk. K:13 No:98-99
Maltepe / İSTANBUL

0216 457 53 85

info@taksimdegerleme.com Harita & Konum Bilgisi
up